انیمیشن و کارتون

معرفی انیمیشن میچل ها علیه ماشین ها

میچل‌ها علیه ماشین‌ها
اتحاد خانوادگی علیه شورش تکنولوژی

" هر مشکلی داری به خاطر اینه که سرت همه ش توی گوشیه "

می‌خوام بهتون بگم که این جمله جهانیه؛ یعنی احتمالا تو خانواده های سراسر دنیا  این جمله حداقل یک بار تکرار شده. به نظرم همه مون با این جمله خاطره داریم حالا جالب تر اینکه امسال راجع به این جمله انیمیشن ساختند.

باهم بریم برای معرفی انیمیشن میچل ها علیه ماشین ها

داستان حول محور دختر جوانی به نام کیتی که فرزند ارشد خانواده میچل ها است می‌گذره. کیتی از اون جوون های اهل تکنولوژیه، عاشق ساخت فیلم های کوتاهه و قراره که به دانشگاه فیلم سازی بره هرچی که بزرگتر شده چالش های بیشتری با خانوادش پیدا کرده، هم کیتی و هم پدر و مادرش فکر می‌کنند که حرف همدیگه رو متوجه نمیشند و همدیگر رو درک نمی‌کنند اما طی ماجراهایی تبدیل به خانواده ای میشن که دنیارو از خطر نابودی به دست تکنولوژی نجات میده.
یک اتحاد خانوادگی جذاب برای نجات جهان ، وقتی که دارن سعی می‌کنن دنیارو نجات بدن متوجه می‌شن که اونقدرها هم مشکلاتشون جدی نبوده فقط بلد نبودن باهم حرف بزنن. این چالش باعث شد که قدر همدیگه رو بیشتر بدونند حتی با وجود اختلاف نظرها.

با یک انیمیشن متفاوت از نظر موضوع و ساخت روبه رو هستیم. شاید در نگاه اول انیمیشن کمی طولانی به‌نظر برسه اما وقتی همراه

جریان فیلم بشین گذر زمان رو احساس نمی‌کنید. طیف رنگی، متناسب با فضای هیجانی داستان انتخاب شده.

موضوع متفاوت هم عامل دیگه ای برای جذابیت این انیمیشن محسوب میشه،پس با وجود این ویژگی ها از انتخابش پشیمون نمی‌شید.

اگر فکر می‌کنید این قضیه ای که آدم بزرگ ها احساس می‌کنند حرف نسل کوچک تررو متوجه نمی‌شن و نسل جوان‌تر فکر می‌کنن که بزرگترها حرفشون رو نمی‌فهمن، فقط مشکلیه که بین ما وجود داره؛ باید بگم که کاملاً در اشتباهید. این یه مشکلیه که درسراسر دنیا وجود داره؛ انقدر که به جز این انیمیشن هزاران مقاله و مطلب در مورد این موضوع نوشته شده. از اون جایی که الان اینترنت همه جای دنیا استفاده میشه و مطالبی که توی هر گوشه دنیا وجود داره درخانواده های ما هم وجود داره پس طبیعیه که مشکلی که ما داریم خانواده دیگه ای در کشور دیگه ای هم این مشکل را داشته باشند،دقیقا یکی از موضوعات این انیمیشن همین موضوع درک نشدن افراد خانواده توسط همدیگه است

وقتی خانواده به خاطرات گذشته اش فکر می‌کنه به یاد میاره که چقدر می‌تونستند با هم زمان بگذونند و باهم حرف بزنند اما وقتی دخترشون بزرگتر میشه انگار دیگه حرف همدیگه رو متوجه نمیشن و این فاصله روز به روز بیشتر میشه.

در صورتی که توی انیمیشن می‌بینیم که هم کیتی دختر خانواده و هم پدرش خیلی دوست دارن که باهم وقت بگذرونن ولی نمی‌دونن که چطور باید این کار رو انجام بدن.

نکته ای که وجود داره اینه که باید بپذیریم که زبان و نوع ادبیات نسل جدید با نسل آدم بزرگ ها متفاوت شده و این به این معنا نیست که بچه ها دوست ندارن که با بزرگتر ها ارتباط برقرار کنن، بلکه به خاطر این تفاوت گفتار این ارتباط یک کم سخت تر شده.
پس شما به عنوان پدر و مادری که این مطلب رو مطالعه می‌کنید باید سعی کنید که زبانی مشترک با بچه هاتون پیدا کنید این شما هستین که باید مشترکات بینتون رو برای بچه ها پررنگ کنید ،باید تلاش کنید تا بتونید با بچه ها وقت بگذرونید اینجوری بچه ها حس می‌کنن که شما درکشون می‌کنید و با شما زبان مشترکی پیدا می‌کنند
بچه‌ها علاقه دارن که بزرگتر ها به علایقشون احترام بزارن و برای شخصیتشون ارزش قائل بشن
شاید اگر توی انیمیشن پدر کیتی برای او وقت بیشتری می‌گذاشت و یک بار به حرف هاش گوش می‌داد، حس دلسردی درون دخترش به‌وجود نمی اومد و حس نمی‌کرد که کسی اون رو درک نمی‌کنه.
قبل از اینکه تکنولوژی بین شما و اعضای خانواده تون شکاف بندازه، بهتره که با نگاه آسیب شناسانه بهش نگاه کنید و براش راه حل پیدا کنید.

خیلی خوبه که با بچه هاتون توی خونه این انیمیشن رو ببینید و باهم در موردش صحبت کنید.
همون طوری که توی انیمیشن دیدیم وقتی یک مشکل بزرگی به وجود اومد هر کدوم از اعضای خانواده با توجه به شخصیت و ویژگی هایی که داشت یک بخشی از مشکل رو حل کرد.

اون ها تونستن اختلافات رو کنار بزارن و کنار هم قرار بگیرن و دنیا رو نجات بدن.
وقتی که توی سختی قرار گرفتن تازه یادشون اومد که چقدر برای هم اهمیت دارن و بدون همدیگه نمی‌تونن زندگی کنن.
حتی اگر ما در خانواده چالش های زیادی رو داشته باشیم، اما باید همیشه این نکته رو به بچه ها یاداوری کنیم که هیچ تجربه ای یا هیچ وسیله و ابزاری، برای مثال گوشی موبایل، ارزش این رو نداره که ادم کنار خانواده اش نباشه. باید بهشون یاد بدیم که توی استفاده از هروسیله ای تعادل داشته باشن
نکته مهم اینه که بچه ها باید بدونن که خانه براشون یه نقطه امنه که تحت هیچ شرایطی نباید اون رو از دست بدن
این حس که اگر مشکلی بوجود بیاد همه اعضای خانواده برای حل کردنش تلاش می‌کنن و همدیگر رو تنها نمی‌گذارن.
در این انیمیشن هر کدوم از اعضای خانواده یاد می گیرن که با وجود هر تفاوت سلیقه ای همدیگر رو بپذیرن در کنار اینکه برای رشد خودشون هم تلاش می‌کنن؛ و اگر نظری رو قبول ندارن به هم احترام بزارن .

یک نکته که در شخصیت کیتی دختر خانواده میچل ها می‌بینیم، اینه که هیچ جایی آموزش ندیده استفاده از گوشی، لپتاپ یک اندازه ای داره و قرار نیست که یک ادم تمام زندگیش رو با این ابزارها بگذرونه
زندگی واقعی در بیرون این ابزارها جریان داره و کسی که توی این تکنولوژیِ غرق میشه زندگی واقعی رو یادش میره
شما به عنوان کسی که این انیمیشن رو برای فرزندتون می‌زارید حتما این نکته رو بهشون یاد بدید
باید این نکته علمی رو بدونیم که استفاده بیش از حد از تکنولوژی و وارد کردن اطلاعاتی که سودی برای ما نداره باعث میشه که بخش های عمیق مغز غیر فعال بشن، قدرت حل مسائل چالشی در انسان پایین بیاد

باید توجهتون رو به این حدیث از امام علی علیه السلام جلب کنم که می‌فرمایند: مغز ما گنجایش هر مطلبی را ندارد پس آن را باید برای آنچه که مهم است خالی نگه داریم
استفاده بیش از حد از هر مدل تکنولوژِی حالا به صورت مصداقی تر استفاده از گوشی موبایل، باعث پر شدن بیش از اندازه مغز میشه و یکسری از عملکرد های ذهن رو مختل می‌کنه

و برای جمع بندی بهتره بگیم که درسته که الان بخاطر اینکه زندگی هامون کاملا با تکنولوژی آمیخته شده نمی‌تونیم بعضی از وسایل رو کنار بگذاریم، اما بهتره که اسیب هایی که استفاده بیش از حد از این ابزار ها دارن رو بدونیم و حتما برای کاهش این مضرات دنبال چاره باشیم.

برای نجات دنیا از دست تکنولوژی با خانواده میچل ها همراه بشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.